середа, 6 травня 2020 р.

Українська мова 10 клас Тема:"Службові частини мови, загальна характеристика їх ".Прийменник, його особливості. Групи за походженням та морфологічним складом. Правопис прийменників. Особливості вживання деяких прийменників. Синонімія прийменників. Перехід повнозначних слів у прийменники".
Починаємо повторювати службові частини мови.

Прийменник

 Прийменник — це службова частина мови, яка служить для вираження зв’язків між словами в реченні. У поєднанні з відмінковими формами іменника, займенника або числівника прийменник вказує на об’єкт чи обставину дії.
За походженням прийменники поділяються на первинні (непохідні) і вторинні (похідні).
До первинних належать прийменники без, біля, в(у), від(од), для, до, з(із, зі, зо), за, над(наді), під(піді), о(об), через і т. п.
До вторинних належать прийменники, утворені:
а) приєднанням двох або кількох прийменників (поміж, поза, задля, з-поміж, з-попід, з-за, з-під);
б) шляхом переходу з інших частин мови, зокрема з іменника (кінець, край, коло, круг), прислівника (навпроти, поряд, поблизу, навздогін), дієприслівника (зважаючи на, незважаючи на).
За будовою прийменники поділяються на прості (у, по, про, з, без, крім, коло, протягом), складні, утворені поєднанням кількох простих (з-під, понад, посеред, довкола) і складені, утворені поєднанням прийменника з повнозначним словом (у зв’язку з, з метою, за винятком, згідно з, відповідно до).
Прийменник як службова частина мови не є членом речення

Правопис прийменників

За будовою прийменники поділяються на прості, складні та складені.
  • Прості прийменники складаються з однієї частини. Це можуть бути як похідні (утворені від інших частин мови), так і непохідні прийменники (по, про, у, без, коло, протягом).
  • Складні прийменники утворюються поєднанням кількох простих (понад, довкола, з-поперед, із-за).
  • Складені прийменники складаються з двох частин, що пишуться окремо (з метою, паралельно з, згідно з, відповідно до).
Написання прийменників
РазомСкладні прийменники звичайно пишуться разом: понад, (по + над), попід, поза, поміж, попри, посеред, поперед, побіля, задля, заради, довкола, назустріч, наприкінці, услід, внаслідок.
Через дефісСкладні прийменники з першою частиною з (із) пишуться через дефіс: з-за, із-за, з-поза, з-над, з-понад, з-під, з-попід, з-поміж, з-проміж, з-серед, з-посеред.
ОкремоКілька нових прийменників, утворених від повнозначних слів, пишуться двома і більше словами: згідно з, залежно від, незважаючи на, під час, в результаті (але внаслідок), в силу, у напрямку до, на шляху до, у зв’язку з


Немає коментарів:

Дописати коментар

Перекладач