четвер, 7 травня 2020 р.

Українська література 10 клас . Теми:"Гульджемал – дочка Іззета-аги із Учтурфана – головна героїня твору, мусульманський аналог французької народної героїні Жанни д’Арк".
 "Проблема взаємодії традицій та викликів нового часу й емансипації у творі". 

Письменники, літературознавці, історики століттями цікавилися питанням ролі особистості в історії. Погодьтеся, наскількі цікава тема: колись народжується людина, яка раптом змінює хід подій, які здавалися зрозумілими, і їх завершення так само здавалося очевидним! Але...
Ось про таких особистостей, жінок, що робить ситуацію ще цікавішою, поговоримо на уроці.
Отже, тема уроку — „Гульджемал дочув Іззета-ага із Учтурфана — головна героїня твору, мусульманський аналог французької народної героїні Жанни д'Арк. Проблема взаємодії традицій і викликів нового часу й емансипації у творі”.
Створення психологічного портрету Гульджемал
Риси характеру героїні, які дали їй можливість підняти і повести за собою людей: чемність, твердість, героїчна рішучість, гідна бути прикладом для інших, незламність. („я не з тих, що здаються!”), вміння об'єднати навколо себе інших — як чоловіків, так і жінок („неабияке вміння надихати й згуртовувати люд”), любов до батька і рідного міста, самовідданість, відвага, спостережливість, вміння спланувати свої дії і передбачити їх результат, військова хитрість, наполегливість, державне мислення („...вона намірилися переконати місцевий люд у тім, що порятунок Учтурфана невіддільний від відродження Кашгару, з якого слід вигнати китайців, захопивши Нове Місто. Лише в рішучому подоланні ворога запорука змін на краще”)
Головна героїня твору, мусульманський аналог французької народної героїні Жанни д'Арк
Жанна д'Арк (Орлеанська Діва) (6 січня 1412-30 травня 1431) — національна героїня Франції, католицька свята.
Жанна, селянська дівчина зі сходу Франції, стверджувала, що мала видіння від Бога, у яких їй було доручено врятувати Королівство Франція від англійського панування наприкінці Сторічної війни. Вона очолила французькі війська, і спочатку її діяльність принесла французам чимало успіхів та особисту славу самій Жанні, але потім почала зазнавати невдач.
Орлеанська Діва воювала проти англійців на боці майбутнього короля Карла VII; була схоплена бургундцями, союзниками англійців, і 30 травня 1431 року спалена на вогнищі в Руані „за єресь, відьомство і носіння чоловічого одягу”.
Одразу ж після її смерті з волі короля та за наказом Папи Римського розпочався реабілітаційний процес, який проходив у Парижі та Руані в 1455-1456 роках і відновив добре ім'я Орлеанської Діви.
У 1920 році Римо-Католицька Церква оголосила Жанну д'Арк святою (Матеріал з Вікіпедії)
Дослідна робота „Порівняння Жанни і Гульджемал — пошук спільного”. Робота з таблицею
Жанна д'Арк
Гульджемал
Спільне
Вік — 17 років
Діє у критичний для країни час: англійці у стін міста Орлеана
Діє у критичний для країни час: китайці у стін міста Учтурфана
Живуть у часи, коли жінки були безправними порівняно з чоловіками
Командують військами, звільняють міста країни від окупантів
Носять в разі необхідності чоловічий одяг
Володіють даром переконання
Своїми діями піднімають бойовий дух, відроджують віру у перемогу, підносять почуття патріотизму на новий, більш високий рівень, змушують повірити в свої сили окупованих
Мають гарну репутацію
Вірять у свої сили і успіх своєї місії
Змінюють хід історії
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати матеріал уроку
2. Повторити визначення терміну конфлікт.
3. Ознайомитися з уривками зі статті Марії Демішевой „Місце та роль жінки в традиціях мусульманського суспільства”.
4. Знайти ілюстрації або фото, на яких зображується ісламська жінка минулого і сьогодення.
5. Знайти інформацію про значення творчості І. Гаспринського для культурного і суспільного життя кримськотатарського народу.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Перекладач